Strona główna Galeria

Ścinawka Średnia

    Wieś o charakterze osady przemysłowej. Znajduje się tu ważny kiedyś węzeł kolejowy, zakłady przemysłowe i nieczynna elektrownia kolejowa. Największa ze Ścinawek w województwie dolnośląski. Mamy jeszcze obok niej leżącą Ścinawkę Górną i Ścinawkę Dolną. W latach 1975-1998 miejscowość położona była w województwie wałbrzyskim. Niemiecka nazwa tej miejscowości to Mittelsteine.

    Wyrosła ze starej wsi łańcuchowej i zajmuje całą szerokość rozległej Doliny Ścinawki pomiędzy Wzgórzami Włodzickimi a Wzgórzami Ścinawskimi. Ścinawka Średnia leży w bezleśnej okolicy, jedynie szczyty niektórych wzniesień porastają zagajniki. Wieś powstała mniej więcej w tym czasie co Ścinawka Dolna i Górna. W XIX w. nastąpił bardzo szybki rozwój wsi bowiem powstał tu węzeł kolejowy i zakłady przemysłowe. W 1879 r. przeprowadzono linię kolejową z Kłodzka do Nowej Rudy. Powstał tu dworzec kolejowy, który przekształcił się w znaczny węzeł po zbudowaniu lini kolejowej przez Tłumaczów do Otovic w Czechach. W 1903 r. zbudowano linię do Radkowa. Ścinawka Średnia posiada złożony układ przestrzenny i zachowała liczny zespół zabytków.

    Atrakcje turystyczne to:

- Kościół parafialny św. Marii Magdaleny - gotycki z XIV w. , gruntownie przebudowany na barokowy w latach 1738-1739
- Kościół pomocniczy Bożego Ciała - pierwotny kościół wzmiankowany w 1417 r. W połowie XVIII w. wzniesiono obecny barokowy ze znacznym wykorzystaniem murów starszego
-
Dwór renesansowy folwark Kapitanowo - zbudowany w 1360 roku, przebudowany w XVI w. i XVII w. w stylu renesansowym a później w barokowym (1660 r. i ok. 1730 r.)

- gotycko-renesansowy zamek Ścinawka Średnia (Mittelsteine Schloß)

 

Województwo: Dolnośląskie

Powiat: Kłodzki

Gmina: Radków

Położenie: 50°31' N, 16°29' E

Liczba mieszkańców (2005): 2400

Kod pocztowy: 57-410